Co vám pomůže cítit se lépe v době nezaměstnanosti poradí pracovní portál 123jobs.cz

Většina z nás není zvyklá na dobu prázdna. Pořád něčím plníme svůj čas – škola, práce, péče o rodinu. A když pak přijde doba, kdy musíme být sami se sebou a ještě k tomu následně po vlastním „neúspěchu“, jak ztrátu práce často nazýváme…naše nálada je hodně nízko.

V první řadě je však potřeba změnit smýšlení a náhled na situaci. Objektivní skutečnost se totiž může změnit až za delší dobu a my si musíme udržet zdravý rozum a motivaci, abychom se té chvíle dočkali. Jak na to?

Dodržujte režim

V době, kdy se náš život otočí naprosto jiným směrem, nám často chybí režim, na který jsme byli doposud zvyklí.

Nic vám však nebrání zavést si svůj vlastní, namísto aby vám ho nařizoval někdo jiný. Zkuste si sestavit základní věci, které chcete každý den dělat v pravidelný čas a průběžně tento plán upravujte, dokud vám nebude vyhovovat.

Uvidíte, že pravidelnost vám přinese klid a pocit „produktivity“, a to i ve dny, kdy jste nic zvlášť náročného nedělali. 

Zařaďte prvky mentální hygieny

Možností v této oblasti je spousta a nejspíš nebudete chtít realizovat vše najednou. Jako základ lze uvést kvalitní a dlouhý spánek, fyzická aktivita, omezení používání elektroniky, svěřování se se svými problémy, chvíle klidu a nicnedělání, drobné radosti a pobyt venku.

Pokud se vám povede tohle zařadit dlouhodobě, můžete si gratulovat, protože tím předčíte devadesát procent dnešní populace.

Buďte aktivní

Nabízí se hledání nové práce, samozřejmě. S tím souvisí příprava všech podkladů, komunikace se zaměstnavateli a tak dále – to je celkem jasné.

Příležitostí je však mnohem více. Můžete si doplňovat vzdělání a zdokonalovat své dovednosti, zlepšit svou fyzickou kondici, udělat si pořádek ve svém obydlí anebo navštívit lidi, které jste dlouho zanedbávali.

To vše má hodnotu a ano, máte právo dělat i věci, které se práce vůbec netýkají.